21 m vysoká rozhledna vy stavěná z kamene a dřeva z let 1912-1913 na vrcholu Blatenského vrchu v nadmořské výšce 1042,6 m. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 18 m, na kterou vede nejdříve 68 kamenných schodů točitých po směru hodinových ručiček na první plošinu, poté ještě 17 dřevěných schodů na vyšší plošinu, je kruhový výhled, východně na Klínovec a Fichtelberg, jihovýchodně na Doupovské hory a Karlovy Vary a jihozápadně na Tisovský vrch a Horní Blatnou.
S rozmachem turistiky koncem 19. a na počátku 20. století získaly mnohé z nejvyšších vrcholů Krušných hor nové dominanty – rozhledny. Horní Blatná se měla podle představ členů německého Spolku pro zimní sporty stát významným turistickým centrem. Samozřejmostí bylo zatraktivnění snadno přístupného Blatenského vrchu (něm. Plattenberg), kde již tehdy byla zřízena sáňkařská dráha. Chebský architekt Karel Matusch vytvořil na žádost spolku projekt horského hotelu s vyhlídkovou věží. Stavba za 30 000 korun začala na jaře roku 1912 a slovnostní otevření hotelu s věží, pojmenovanou Zitina vyhlídka na počest rakouské arcivévodkyně Zity, proběhlo 5. července 1913.
Hotel byl na svou dobu moderní stavbou. Nabízel taneční sál, terasu a návštěvníci měli k dispozici podzemní garáže pro pět automobilů. V hotelu panoval čilý společenský život a pravidelné taneční zábavy lákaly o víkendech mnoho návštěvníků. Protože kapacita hotelu nestačila zájmu letních i zimních turistů, byl hotel na Blatenském vrchu (hotel Plattenberg či Sporthotel) v roce 1927 byl dále rozšířen o přístavbu sálu. Za dobu své existence vystřídal několik majitelů, mezi nimiž byli Emil Hieke, Alfred Schmalz, Anton Felber a Josef Danzer.
V roce 1923 byl u hotelu vztyčen pomník Jana Husa, který byl však roku 1926 poničen Němci. Dnes stojí opravený v Horní Blatné.
Hotel i rozhledna sloužily veřejnosti až do druhé poloviny 40. let 20. století, kdy československá armáda zřídila na Blatenském vrchu leteckou pozorovatelnu. Pohraničáři hotel poškodili tak, že v 50. letech musela proběhnout jeho demolice a na vrcholu zůstala jen osamoceně stojící rozhledna. Když Blatenský vrch armáda opustila ujal se provozu a údržby rozhledny MNV Horní Blatná a v roce 1977 prošla rekonstrukcí. V roce 2002 byl u rozhledny obnoven přístavek, který předtím zachvátil požár. V současnosti je věž v majetku obce Horní Blatná a spravují ji mladí ochránci přírody z ČSOP, kteří zde mají i jednu ze dvou chat, druhá patří spolu s anténním systémem radioamatérům.
Blatenský vrch jako středisko zimních sportů na kolorované pohlednici
z 2. poloviny 20. let 20. století, vzniklé ale zřejmě podle staršího vzoru
z 2. poloviny 20. let 20. století, vzniklé ale zřejmě podle staršího vzoru
Použitá literatura:
Miškovský, P. 2005 : Naše rozhledny, Praha, 52/53
Žádné komentáře:
Okomentovat